Ось відкрита долоня - Страница 38


К оглавлению

38

– Чого ж чекати так довго? Просто запам’ятовуй, що ми робимо, от і все.

Малий сидить, підперши голову кулаком, соває вареником по тарілці…

– Так! Мені це набридло, – каже тато. – Не хочеш їсти – геть звідси.

І забирає тарілки зі столу.

– В автоперегони зіграємо? – пропонує хлопчик.

– Можна, – погоджується батько.

Що за день. Як щастить, то вже щастить.

Стартують, лежачи на підлозі, і роблять по три кола на рівних, бампер у бампер, а тоді одночасно заганяють свої притрушені дорожньою пилюкою боліди в бокси, де вправні автослюсарі блискавично міняють проколоті колеса й підкачують шини, а втомлені гонщики, не виходячи з салону, роблять кілька ковтків вже теплої води, а залишки виливають собі на голову. Із двох заїздів переможцем виходить Великий Гетсбі, і ще з трьох – Старший Брат, саме він врешті-решт й отримує Кубок переможця. Під ревіння трибун Старший Брат підносить угору свій трофей. Він стоїть на найвищій сходинці п’єдесталу й усміхається, а тоді повертається до другого гонщика, якого заледве вдалося обійти на останньому повороті – і тисне йому руку.


Бульйон – у термосі, біле куряче м’ясо в пластиковій коробці. Час іти. Але тато зазирнув у свою електронну пошту, відповідає на термінового листа. Малий теж має невідкладну справу. Друкованими літерами на аркуші паперу, видертому з альбому для малювання, він пише синім фломастером: «Де народився, там і знадобився». Відкладає, помилувавшись, убік і виводить на іншому аркуші: «Брат радий брату».

– Причепимо над входом! – показує татові. – Аби малий відразу побачив.

– Причепимо, – погоджується тато, відірвавши погляд від монітора. – Звідки знаєш таке прислів’я «Де народився, там і знадобився»?

– По телевізору чув.


На дворі вже темно. Пологовий будинок світиться, як корабель у нічному морі. Чоловіки чекають, але ніхто до вікна не підходить. «Ми їмо», – голос у телефоні. Малий уявляє, як мама з братом їдять бульйон, мама – ложку, брат – ложку.

– Тату, я їсти хочу! – каже малий.

– Я теж, – озивається тато. – Ох і наїмося ж ми зараз.

Удома, за столом, вони доходять спільного висновку: готувати вони вміють. Бульйон вдався. Посперечавшись, купатися чи достатньо помити ноги, і вирішивши, що вранці милися й цього досить, вибирають з полиці книжку. Це «Мама Му», про корову, яка їздила на велосипеді та гойдалася на гойдалці.

– Давай там, де Мама Му видряпується на дерево, – каже малий, влаштовуючись у тата під рукою. Допомагає знайти потрібну сторінку.

Пищить мобілка.

– Бачиш? – тато показує зображення на екрані.

На фото – хлопчик, він спить.

– Це я маленький?

– Це твій брат. Дуже, до речі, подібний на тебе малого.

Вони розглядають фото, передаючи один другому мобілку, а тоді ще трохи читають. Голос тата уповільнюється, він позіхає, нарешті каже: слухай, давай спати. І переходить до себе на диван. При вимкнутому світлі вони ще трошки перемовляються – і западає тиша. Чути лише, як раз у раз порипує диван.

– Тату… – шепоче малий. – Чого ти крутишся?

– Намагаюся заснути.

– А я вже знайшов зручну позу, – каже малий. – І знаєш що? У Миколки теж скоро буде брат, хоча тьотя Оля каже, що сестра.

Тато щось бурмоче сонним голосом. Через кілька секунд чути глибоке посапування. Заснув.

Малий підтягує до себе іграшкове кошенятко з крупою в лапках – нею так приємно перебирати – і заплющує очі. «Цікаво, – думає він, западаючи в солодку нерухомість… – як брат називатиме себе в автоперегонах… Який з нього буде гонщик… І коли з ним нарешті можна буде грати в машинки?.. Через місяць? Через півроку?»

За вікном щось з шипінням вибухає, малий схоплюється, сідає в ліжку, не встигнувши гукнути тата, бо в небі розквітає салют. На чорному оксамиті ночі спалахують квіти, палахкотять мерехтливі блискітки, рухливі хробачки прошивають темряву. Шиплять і потріскують. Тоді – новий вибух, за ним – дрібні постріли, шипіння й потріскування.

– Тату… – шепоче малий.

Але батька – хоч з гармати гати – ніщо не розбудить. У небі виростає гігантська пальма, вона викидає листя навсібіч, з неї випинається ще одна пальма. Мало не зачепившись за верхній ярус тропічного дерева, над вогняною кроною пролітає здивована Панда Кунг-фу. Малий знає цей мультфільм, він дивиться в усі очі: не може бути! У згаслому небі знову вибухає, але тепер дрібними вогнями, вони мерехтять, як сніг на сонці. Герда скаче, обхопивши шию північного оленя, назустріч крижаним спалахам, усе ближче до палацу Снігової королеви. Через кватирку в кімнату вривається прохолодний повів вітру – із ледь чутним протяглим звуком. Він увиразнюється в шурхотіння крил, у ґелґотіння гусей. Білих-білих, як хмарки. І пливе-пливе зоряною річкою Івасик-Телесик у золотому човнику зі срібним весельцем.

П’ятнадцять тисяч днів

Увечері вигулювала пса. Той ганяв взад-вперед із патиком у зубах, кумедно закидаючи задні лапи. Вела його поглядом, гукала навздогін, щоб не забіг – молоде-нерозумне – куди очі, не заблукав у ранній темряві. Складений удвоє повідок похитувався в руці в такт крокам. У вечірньому небі над містом сяяло спокоєм зоряне напилення Чумацького Шляху. Задивилася вгору, задерши голову, навіть зупинилася, забувши про собаку. Тоді роззирнулася, знайшла очима рухливу тінь й намацала в кишені айфон. Цілковито спонтанний відрух, жодних намірів заходити в Інтернет не мала, проте відкрила пошукову систему й набрала ім’я та прізвище.

38